Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Dosięgnąć nieba

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najdawniejszych czasów ludzie starają się z przeróżnych przyczyn wznosić wysokie budynki. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego wspaniałym przykładami. Wszystkie te budowle powstawały bardzo długo. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budowli, trwają dużo krócej. Drapacze chmur od dawna stanowią symbol zamożności i prestiżu, a teraz moda na ich budowanie weszła także do Polski.

Rywalizowanie o to, kto zbuduje najwyższy wieżowiec współczesnych czasów zaczęła się w końcu XIX w. w największych miastach USA. Potem moda dotarła także do krajów azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o drapacze chmur, czy Ameryki Południowej. Mimo ostatniego kryzysu i zahamowania tempa inwestycji, na świecie buduje się coraz więcej wysokościowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych regionach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak niezabudowanej przestrzeni, która jest poza tym niezwykle kosztowna. Współcześni budowniczowie nie widzą już nawet problemu w burzeniu i odbudowywaniu nowych, wyższych drapaczy chmur, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a ponadto potrafią tworzyć takie obiekty nawet na obszarach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się znacznie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed budowniczymi stoi tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Wieżowiec w kształcie prostopadłościanu jest mało atrakcyjny, a wręcz banalny, więc budowniczowie decydują się na rozmaite kształty. Ponadto, nowoczesne wysokościowce powinny być energooszczędne i przyjazne lokatorom i użytkującym. Muszą estetycznie współgrać z otoczeniem i nie wpływać źle na sąsiadującą zabudowę.

W naszym kraju, wysokie zabudowy budzą różne reakcje. Na przykład najwyższy w kraju - Pałac Kultury, który wśród młodych nie wywołuje już skojarzeń z epoką komunizmu, ale zdaniem starszego pokolenia - powinien zostać zdemontowany. Faktem jest, że Pałac zdominował centrum stolicy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z obecnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przygasić jego „blask“. Likwidowanie Pałacu nie jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, zatem możliwym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego sąsiedztwie projekt tak atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd Warszawy. Czy tak będzie, na pewno dowiemy się w najbliższej przyszłości, ponieważ branża budowlana w kwestii drapaczy chmur cały czas się rozwija.