Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Budowanie bez projektu

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

By w ogóle zacząć dyskusję na temat samowoli budowlanej powinno się poznać jej definicję. Nie istnieje jednak właściwe wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie stosowanie się do sprecyzowanych w prawie budowlanym reguł. Aby doprowadzić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy domu. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do wykonywania prac budowlanych bez wykonania właściwego zgłoszenia.

Zanim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, musimy sprawdzić status działki. Jeśli teren objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali również decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że spowodowaliśmy już samowolę budowlaną. Najbardziej rygorystyczną formą kary za postawienie takiego budynku jest jego rozebranie, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której inwestor buduje bez obowiązkowego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego może nakazać likwidację obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie przestrzegane. W ubiegłym roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. W rzeczywistości wykonano jedynie 1702 spośród.

Występuje w prawdzie możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, jednak jedynie w sytuacji, jeżeli budowa nie przekracza przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, musi ona być zgodna z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie może przekraczać prawa poprzez brak możliwości dostosowywania lokalu do stanu zgodnego z przepisami. Co więcej, nim samowola budowlana zostanie zatwierdzona, należy wpłacić pewną określoną kwotę opłaty legalizacyjnej w wysokości niemalże połowy wartości nielegalnie postawionego zabudowania, co w przypadku ogrodzenia stanowi zazwyczaj ok. 5 tys. zł, garażu ok. 25 tys. złotych, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. złotych, a w przypadku obiektów handlowych – nawet do 200 tys. złotych.

Jak widzimy, koszty celowego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub nieumyślnego zaniechania formalności mogą być zatrważająco wysokie. Warto zatem dopilnować, czy przed rozpoczęciem budowy załatwiliśmy najważniejsze kwestie urzędowe – tak, jak należy.